Vesels zarnu trakts – veselības stūrakmens
Vesels zarnu trakts ir labas veselības pamats. Ik gadu, kad Saule ieiet Jaunavas zīmē, tas ir īpaši piemērots laiks zarnu trakta atveseļošanai, jo Jaunavas zvaigznājs, ko pārvalda planēta Merkūrs, enerģētiski ir saistīts tieši ar šo mūsu orgānu sistēmu, precīzāk – ar tievo zarnu. Protams, ka zarnu traktu var kārtot arī citā laika periodā, kad vien tam ir iedvesma.
Ikviens, kam ir pazīstams kāds Jaunavas zīmē dzimis cilvēks, varēs apliecināt, ka viņam ir tieksme visus izprašņāt, - ievākt informāciju un to “salikt pa plauktiņiem”, - "a ja nu noder"! Protams, lai informācijas “folderi” uzturētu, ir nepieciešams izmantot arī prātu, par ko atbild planēta Merkūrs, un noteikti ka tiks darbinātas smadzenes. Kā zināms, prāta darbība patērē visvairāk mūsu energijas, tādēļ tam ir nepieciesami resursi. Kur tiek uzkrāti energijas resursi smadzeņu darbībai? Varbūt jau zinājāt vai uzminējāt, - tā ir tievā zarna – orgāns, kas aizpilda ievērojamu daļu vēdera dobuma.
Tievajā zarnā uzkrājas pateiktie un nepateiktie dialogi, atmiņas, - zarnu tīrība palīdz neuzkrāt atmiņas un “neuzkārties” nākotnes apcerēšanā, bet vērst savu uzmanību uz brīdi šeit un tagad. Tievā zarna atbild par to, lai organismā neuzkrātos toksīni, kas veicina sēnīšu infekcijas rašanos; tajā ir meklējams arī cēlonis visām ādas slimībām – psoriāzei, dermatītam, ekzēmām, - ja tādas diagnozes ir, tad atveseļošanos būtu jāsāk ar zarnu trakta sakārtošanu, bet vienmēr vislabāk ir veikt profilaktiskus pasākumus, nevis dzēst ugunsgrēku, kad jau deg.
Zarnu tīrība rada arī prāta skaidrību, kas palīdz izdarīt pareizās izvēles un pieņemt lēmumus. Par cilvēku ar lielu vēderu mēdz jokot, ka viņš ir uzlicis sev glābšanas riepu, viens otrs – pat divas – gan zem, gan virs vidukļa. Tāds nosaukums būs ne tāpat vien radies, “riepa” zem vidukļa – tas ir pieblīvēts zarnu trakts – tur smadzenes uzglabā resursus savai darbībai; ja vēderā ir viss piebāzts, - arī galva ir “piebāzta” ar nevajadzīgām domām. “Riepa” virs zidukļa ir saistīta ar kuņģa darbību (atbilst Dvīņu zvaigznājam, ko arī pārvalda planēta Merkūrs), tur tiek uzkrātas visas cilvēka emocijas, ko viņš nav spējis “sagremot”, - arī tas ir saistīts ar smadzenēm, ar domāšanu.
Kā cilvēks var palīdzēt sev? It īpaši šajā - Jaunavas periodā - ir ļoti vērtīgi un arī efektīvi veikt profilaktiskus vai atveseļošanas pasākumus zarnu trakta veselībai, bet to var darīt arī jebkurā citā laikā, kad vien ir tāda iedvesma un apņemšānās.
Vesels zarnu trakts stiprina mūsu imūnsistēmu. Imunitāte – tā ir neuzņēmība, neietekmēšanās no apkārtējās pasaules kairinātājiem, un tas ir jāsaprot kā stabilitāte un veselība gan mentālajā plānā, kad cilvēks pats uzņemas atbildību par savu dzīvi, pieņemot savus lēmumus; gan emocionālā plānā, ko nodrošina stabila nervu sistēma; gan arī fiziskajā ķermenī, kam galvenais pamats ir veseli divi iepriekš minētie līmeņi – prāta un emociju līdzsvars.
Varu ieteikt praktiskas lietas, ko lietoju savā ikdienā, - vienkārši un ērti.
- Katru rītu es iesāku, izdzerot siltu medus ūdens glāzi, ko dažreiz papildinu ar nedaudz citronu sulas (citrona sula rada sārmainu vidi organismā). Medus ūdens “iztīra trubas”, - veicina zarnu metabolismu (darbību), medus ir sterils – tas dezinficē zarnu traktu. Papildus var pievienot kādu krustnagliņu, kas arī dezinficē, un kanēli (tievēšanai).
- Var lietot augu maisījumu zarnu trakta attīrīšanai, kura sastāvā ir biškrēsliņš, vērmele un krustnagliņas (proporcijas nepateikšu, jo iegādājos to gatavu no brīnišķīgās Melitas Svilpes). Var kādu laiku padzert arī šīs tējas. Šiem augiem piemīt antiseptiska, pret parazītu, pret sēnīšu, spazmolītiska iedarbība, pretiekaisuma iedarbība, kas palīdz gremošanas trakta traucējumiem, pret cērmēm, spalīšiem, tārpiem zarnu traktā. Palīdz pret vēdera uzpūšanos, pie satrauktas nervu sistēmas darbības un migrēnu gadījumā, pie tūskas, reimatisma, podagras.
- Kefīrs + linsēklas + linsēklu eļļa – viens no maniem mīļākajiem kokteiļiem, kas attīra ne tikai zarnu traktu, bet var aizstāt arī kādu ēdienreizi. Linsēklas ir labāk samalt tad, kad kokteili gatavo, jo uzglabājot tās samaltā veidā ātrāk zaudē vērtīgās uzturvielas. Tāds kokteilis darbojas gan kā skrubis zarnu traktam, gan arī kā vērtīgs uzturvielu avots. Ja to vēlas lietot zarnu trakta attīrīšanas profilaksei, tad būtu jālieto 3 reizes dienā, pusstundu pirms ēdienreizes (vai arī aizstājot kādu ēdienreizi). Samaļ 1 ēdamkaroti linsēklu, ko pēc tam vai nu vienkārši iemaisa 1 glāzē kefīra vai tīrkultūras, vai sakuļ blenderī (labāk ir sakult, jo tā tur nonāk vairāk skābeklis), es vēl klāt pievienoju 1 ēdamkaroti auksti spiestas linsēklu eļļas (pudele pēc atvēršanas ir jāuzglabā ledusskapī). Jālieto lieto 3 reizes dienā vienu mēnesi. Es to lietoju vienu reizi dienā – tādai lietošanai nav ierobežojuma.
- Ik pa laikam gatavoju vienu no manām mīļākajām brokastu putrām – iepriekšējā vakarā glāzē ieberu 4 – 5 ēdamkarotes linsēklas, pielejot ūdeni, tad no rīta to sablenderēju, pievienojot klāt banānu un svaigas vai saldētas ogas (izcili ir zemenes), pielieku medu – sanāk putra. Lieku to bļodā, un vēl putrā iemetu dažādus gabaliņos sagrieztus augļus – piemēram, bumbierus, persikus – garšo fantastiski!
Linsēklas un linsēklu eļļa – tas ir unikāls, ļoti vērtīgs Latvijā viegli pieejams produkts, ko būtu jāceļ goda vietā ikvienam, kam rūp sava veselība. Linsēklas ne tikai pozitīvi ietekmē zarnu trakta veselību, tās rūpējas arī par sirds un asinsvadu veselību, gremošanas trakta veselību, hormonu aktivitātes līdzsvaru, kā arī palīdz uzturēt veselīgu ķermeņa svaru.
Linsēklas satur neaizvietojamas taukskābes omega 3 un omega 6, kas ir neaizstājamas sirds, asinsvadu un locītavu veselībai, šķiedrvielas, minerālvielas un citas bioloģiski aktīvas vielas. Īpaši būtu jāpiemin lignāni, kas harmonizē sievietes hormonālo darbību, it īpaši menopauzes laikā – tiem piemīt estrogēnus aizvietojošas īpašības. Kādā pētījumā tika pierādīts, ka sievietes, lietojot 40 gramus (atbilst 3 ēdamkarotēm) maltas linsēklas dienā, efekts bija līdzvērtīgs kā lietojot estrogēnu aizvietojošos hormonpreparātus. Lignāni darbojas arī kā aizsargājošs preparāts pret krūts vēzi, palīdz kaulu veselībai, uztur optimālu holesterīna un cukura līmeni asinīs.
- Pēc iespējas būtu jāizvairās no cukura un balto miltu lietošanas, jo tas veicina sēnīšu attīstību. Tad, kad zarnu trakts attīrās un sakārtojas – cilvēks ir pārsteigts, ka tas, kas agrāk garšoja un pat likās, ka bez tā nu noteikti nekā nevar iztikt, par to ir zudusi interese, organisms vairs to neprasa. Tas ir tādēļ, ka mūs ir beigusi digdierēt zarnu traktā iepriekš dzīvojušo visdažādāko parazītu armija, un ar laiku mēs pamanām, ka arī enerģijas ir vairāk, un prāts ir kļuvis skaidrāks un mierīgāks.
- Uzturā vairāk lietot svaigus un tvaicētus dārzeņus - tajois ir daudz šķiedrvielu, kas palīdz attīrīt zarnu traktu, veicinot regulāru vēdera izeju, to sastavā ir vērtīgas uzturvielas, tādas kā beta karotīns, C vitamīns, folāti, kālijs, un citas minerālvielas; tajos esosie bioflavoīdi veicina imunitātes stiprināšanu.
- Ievērot intervāla ēšanas metodi 8/16, - tas nozīmē, ka visas dienas laikā paredzētās ēdienreizes notiek 8 stundu laikā, laika atskaite aizsākas ar pirmo ēdienreizi un beidzas ar pēdējo, pēc tās var lietot tikai ūdeni vai nesaldinātu tēju. Tādā veidā mēs ļaujam kuņgim pilnībā iztukšoties, un arī zarnas netiek visu laiku noslogotas un var iztukšoties. Iesaku izmēgināt, - ātri vien ievērosiet, kā samazinās vidukļā apkartmērs.
- Jaunavas periods ir vērtīgs ne tikai zarnu trakta attīrīšanai un atveseļošanai, bet arī savas apkārtējās telpas sakārtošanai – lai būtu tīrība un skaidrība visos līmeņos. Tā kā tievā zarna ir vienotā enerģētiskā lokā ar sirdi, tad, parūpējoties par zarnu traktu, mēs palīdzam arī savas sirds veselībai – kad ir skaidrība prātā un sadzīvē, tad cilvēks iegūst sirdsmieru, dzīvē ienāk vieglums un prieks.
Stāstīja: Vineta Riekstiņa